Morfologia krwi to badanie polegające na określaniu składników morfotycznych krwi, czyli mówiąc prościej, sprawdza się, co się znajduje w próbce krwi i ile tego jest. Trzeba wiedzieć, że morfologia krwi to badanie, które może sprawdzać ogromną ilość różnych elementów i podstawowe badanie odnosi się tylko do kilku najbardziej istotnych i najczęściej powodujących problemy czynników. Uzyskane wyniki odnosi się do wartości spodziewanych dla ludzi zdrowych i na tej podstawie określa się, czy coś z organizmem jest nie tak.

Skala przekroczenia normy i kierunek jej przekroczenia może nam podpowiadać, jaki konkretnie jest problem dotykający nasz organizm.

Badania przesiewowe i konkretne

Zazwyczaj badanie krwi jest zabiegiem w pełni rutynowym. Istnieje seria wskaźników, które określa się w takim badaniu typowym i jeśli wszystko one są na odpowiednim poziomie, można zgadywać, że jesteśmy zdrowi. Zgadywać, a nie mieć pewność, ponieważ są to tylko najbardziej podstawowe kwestie związane z typowymi chorobami cywilizacyjnymi oraz kwestiami takimi, jak rozwijające się w różnych miejscach naszego organizmu stany zapalne. Dlatego nie należy uznawać dobrych wyników badań krwi za certyfikat dobrego zdrowia. Wiele bardzo poważnych chorób da się zauważyć na przesiewowym badaniu krwi dopiero w sytuacjach krytycznych. Tego typu choroby zazwyczaj jednak posiadają różnego rodzaju markery, których obecność we krwi pozwala je łatwo zdiagnozować. Tego typu badania krwi nastawione na bardzo konkretne jej składniki zleca się w przypadku podejrzenia konkretnych chorób. Za ich pomocą można wykluczyć lub potwierdzić obecność wielu chorób.

Odpowiednie przygotowanie

Trzeba także pamiętać, że skład naszej krwi zmienia się zależnie od pory dnia, naszych działań bezpośrednio przed pobraniem krwi, jak również w związku z posiłkami. Dlatego przed każdym badaniem krwi, jeśli jest taka potrzeba, lekarz zaleci nam odpowiednie zachowanie w dniu przed pobieraniem krwi i jeśli chcemy uzyskać miarodajne wyniki, musimy się zastosować do tych wytycznych.

Dowiedz się więcej o przygotowaniu do badań krwi na blogu przychodni Medica2000 z Warszawy