Pomimo całkiem dobrego poziomu i stałego rozwoju większości dziedzin naszej rodzimej medycyny, nowotwory wciąż co roku zbierają ogromne żniwo. Mimo tego, że ludzie zapadają na nie tak często, wciąż nie istnieje stuprocentowo skuteczne remedium. Jak podają niewesołe statystyki, w Polsce co roku wykrywa się nowotwory u niemal 120 tysięcy osób. Ciągle informuje się, że najważniejsze w przypadku choroby nowotworowej jest jak najszybsze rozpoznanie. To jest właśnie nasz największy problem.

Z powodu ciągle zbyt małego dostępu do badań ludności często za późno wykrywa się nowotwory, a to bezpośrednio przekłada się na fakt, że współczynnik umieralności osób chorych na nowotwory jest bardzo wielki. Niewystarczające działania naszej służby zdrowia zmuszają nas wszystkich do tego, abyśmy na własną rękę zadbali o swe zdrowie.

Oprócz badań kontrolnych, które powinny być wykonywane w pełni systematycznie, ważna jest także dieta, ponieważ niektóre ze składników pokarmowych posiadają substancje czy związki rakotwórcze, natomiast odmienne – substancje chroniące przed nowotworami, jak na przykład likopen zawarty w pomidorach, a zwłaszcza w ich przetworach. Naturalne jest, iż stosowanie używek może przyczynić się do powstania choroby nowotworowej. Najmocniej wpływają na to bez wątpienia papierosy.

Osoby zaliczane do grupy zwiększonego ryzyka mogą również stosować specjalne suplementy roślinne, które wpływają ochronnie na organizm, lecz należy je stosować ze świadomością, że mogą pomóc, jednak nie dają pełnej ochrony przed nowotworem.