Pierwsze badanie ginekologiczne to dla kobiety duży stres. Wynika on przede wszystkim z tego, że badanie związane jest z pokazaniem swoich stref intymnych zupełnie obcemu człowiekowi. Problemem jest również brak wiedzy związanej z tym, jak takie badanie wygląda i czy jest ono bolesne. Warto więc odpowiednio się przygotować, aby wizyta u ginekologa nie była niczym strasznym.

Kiedy trzeba udać się do ginekologa?

Generalnie przyjmuje się, że młoda kobieta powinna po raz pierwszy odwiedzić ginekologa, gdy dostanie pierwszą miesiączkę. Należy przy tym pamiętać, że najlepszym terminem jest właśnie kilka dni po miesiączce, ponieważ wtedy lekarz może pobrać materiał do cytologii. Na taką wizytę warto się umówić przynajmniej raz w roku, chyba że pojawi się problem z infekcjami intymnymi lub innymi dolegliwościami. Panie, które przyjmują antykoncepcję hormonalną powinny odwiedzać lekarza przynajmniej raz na pół roku.

Jak przygotować się do wizyty u ginekologa?

Do lekarza trzeba wziąć ze sobą dowód osobisty, ponieważ potrzebny będzie numer PESEL. Dotyczy to zarówno wizyt prywatnych, jak i państwowych. W niektórych gabinetach nadal wymagane jest posiadanie dowodu ubezpieczenia – warto wcześniej zadzwonić i zapytać o szczegóły. Tuż przed wizytą u ginekologa trzeba dokładnie umyć strefy intymne, stosując wodę i delikatne mydło. Niezalecane są płyny do higieny intymnej, ponieważ mogą one wpłynąć na wyniki badań. Co ważne, okolic intymnych nie trzeba przed wizytą depilować, ale można to zrobić, jeśli dzięki temu pacjentka będzie się czuła bardziej komfortowo. Przed badaniem koniecznie trzeba oddać mocz, ponieważ pełny pęcherz utrudnia badanie. Na wizytę najlepiej ubrać się w spódnicę, sukienkę lub tunikę, aby móc bez stresu rozebrać się od pasa w dół i przejść na fotel. Podczas badania wykonywana jest również kontrola piersi, dlatego bluzka, czy sukienka powinna mieć guziki.

Przed wizytą u ginekologa, zawsze warto rozważyć zaczerpnięcie opinii u znajomych koleżanek. Należy jednak zwrócić uwagę, że nie każdy ma takie samo podejście do rozwiązywania problemów intymnych.

Jak wygląda wizyta?

Schemat wizyty zawsze jest podobny – najpierw lekarz przeprowadza wywiad, a dopiero później należy przejść na fotel ginekologiczny. Najpierw lekarz dotyka powłok brzusznych, aby ocenić czy istnieją jakieś nieprawidłowości w budowie lub patologiczne struktury w badanym obszarze. Następnie lekarz przeprowadza badanie ginekologiczne, które rozpoczyna się od obejrzenia zewnętrznego narządy rodnego i badania palpacyjnego. Dalsze badanie wykonywane jest z zastosowaniem wziernika, który pozwala ocenić stan szyjki macicy i śluzówki pochwy, a także pobrać materiał do badań. W razie potrzeby podczas wizyty przeprowadzane jest także badanie USG przezpochwowe.