Częste wizyty u ginekologa i regularne badania to jedne z wielu obowiązków przyszłej mamy. Objaśniamy ich znaczenie, opisujemy przebieg i rozprawiamy się z różnymi mitami, jakie narosły wokół skorzystania z usług lekarza tej specjalności podczas ciąży.

Po co to wszystko?

Wizyty u ginekologa i badania w czasie ciąży to jej niezbędny element. Pozwalają zawczasu wykryć wszelkie niepokojące objawy i przygotować młodą mamę na udany poród. Dzięki regularnemu kontrolowaniu własnego organizmu można między innymi uniknąć przykrych komplikacji związanych ze stanem zapalnym pochwy, a także zorientować się, czy jesteśmy obarczone ryzykiem przedwczesnego porodu.

Regularne inspekcje u ginekologa pozwalają także zaplanować czynności wykonywane podczas porodu, znacznie ułatwiając przyjście na świat naszego potomka.

Kiedy udać się do ginekologa?

Na forach internetowych można znaleźć mnóstwo sprzecznych informacji na temat właściwego momentu na pierwszą wizytę u ginekologa w ciąży. W rzeczywistości należy udać się do lekarza jak najwcześniej, tj. w momencie zorientowania się, że nosimy w sobie nowe życie.

Kolejną sprzeczną kwestią pozostaje częstotliwość kolejnych wizyt. Najczęściej przyjmuje się, że optymalnym okresem pomiędzy kolejnymi odwiedzinami są 4 tygodnie we wczesnej ciąży, 2 tygodnie w nieco późniejszej i tydzień w ciąży zaawansowanej. Oczywiście ustalenie długości tych interwałów zwykle nie zależy od nas, a od lekarza, który przeprowadza badania i który będzie się nami opiekował przez najbliższe 9 miesięcy.

Jak wygląda wizyta u ginekologa w czasie ciąży?

Pierwsza wizyta u ginekologa w czasie ciąży często bywa najdłuższą wizytą u lekarza tej specjalności w naszym życiu i pod pewnymi względami może przypominać tą pierwszą w ogóle, którą większość z nas odbyło jako nastolatki. Rozpoczyna się oczywiście od długiej rozmowy, zwanej wywiadem lekarskim. Ginekolog wypyta nas o wszystkie szczegóły mogące mieć medyczne znaczenie w kontekście ciąży i późniejszego porodu.

Należy pamiętać, że lekarz ten będzie asystował nam przez cały okres ciąży, aż do porodu. Należy mieć ten fakt na uwadze z kilku powodów. Przede wszystkim musimy być pewne, że wybrany ginekolog nam odpowiada. Jeśli czujemy, iż nie jest on wystarczająco zaangażowany i może nie poświęcać nam wystarczająco dużo uwagi, to warto poszukać kogoś innego – w końcu chodzi o dbałość o zdrowie nasze i naszego dziecka.

Podczas pierwszej wizyty otrzymamy także orientacyjny grafik kolejnych odwiedzin i badań. W początkowym stadium ciąży często wyznaczanym interwałem pomiędzy wizytami jest okres 4 tygodni, który maleje w miarę rozwoju płodu (aż do cotygodniowych odwiedzin przed samym porodem).

Badania w czasie ciąży

Przeprowadzanie odpowiednich badań w trakcie ciąży to klucz do zdrowia naszego przyszłego dziecka i braku komplikacji przy porodzie. Podczas dziewięciu miesięcy poprzedzających przyjście potomka na świat powinno zostać wykonanych kilkadziesiąt różnych badań. Najczęstszym z nich jest badanie moczu (przy niemal każdej wizycie), choć przeprowadza się także szereg innych, na przykład morfologię czy badanie USG jamy brzusznej.